HISTORIA KOŁA
Historia Koła w dawnej Gminie Targowisko i obecnej Kłaj
Z przekazów najstarszych pszczelarzy wiemy, że już w latach trzydziestych ub. wieku istniał Związek Pszczelarzy w ówczesnej Gminie Targowisko. Jego współzałożycielem był Kierownik szkoły w Kłaju Pan Władysław Wójtowicz, funkcję skarbnika pełnił Wojciech Świętek z Targowiska, którego zapiski dotyczące jego pasieki zachowały się i możemy przedstawić choć wycinek tych historycznych wydarzeń. Inne materiały z tego okresu nie zachowały się do naszych czasów. Niestety nie wiemy ilu członków należało wówczas do Związku.
HISTORIA KOŁA
Z lewej strony poniżej; wycinek ze szczegółowymi zapiskami pszczelarza Pana Wojciecha Świętka z Targowiska
z 1930 roku.
Po prawej stronie skan jednej ze stron książki kasowej Związku z lat okupacji. Rok 1942
HISTORIA KOŁA - WSPÓŁCZESNOŚĆ
W połowie lat 80-tych kierownictwo Koła objął Pan Władysław Pawełek z Szarowa, który kierował Związkiem prawie ćwierć wieku, za co przyznano Mu tytuł Prezesa Honorowego. W roku 2009 prezesem został Pan Sławomir Ślęczek, który zmarł na krótko po objęciu tej funkcji a jego obowiązki przejął
v-ce prezes Pan Jan Snoch.
Spośród aktywnych członków Koła należy wymienić :
Ciągle działających w naszym Kole; Panów Jana Snocha , Józefa Bugajskiego, Wiesława Wcisłę oraz nieżyjących już pszczelarzy; Panią Józefę Marosz oraz Panów: Juliana Łacha, Mieczysława Ponikiewicza, Tadeusza Solarza oraz Dionizego Kołodziejczyka, który zachował notatki, na podstawie których powstał niniejszy opis historyczny działalności Koła Pszczelarzy
Dnia 12 grudnia 2010 roku zostało zwołane zebranie Miejscowego Gminnego Koła Pszczelarzy w Kłaju w celu wyboru nowego prezesa, którym został Pan Stefan Fidor z Kłaja, a v-ce przezesem Pan Włodzimierz Gądek z Targowiska. Aktualnie kolejną kadencję funkcji prezesa pełni Pan Stefan Fidor.
Aktualnie tj. na początku 2020 roku Koło liczy 27 pszczelarzy gospodarujących na 437 pniach pszczelich.
Na dzień 30 .09.2021 mamy 29 pszczelarzy i 505 uli na pasiekach.
NASZA HISTORIA
Z całą pewnością możemy udokumentować w oparciu o książkę kasową, że w okresie okupacji do Związku Pszczelarzy Dystryktu Krakowskiego – Miejscowy Związek Pszczelarzy w Targowisku- należało ponad 50 pszczelarzy z Targowiska, Kłaja, Brzezia, Grodkowic, Łysokań, Dąbrowy, Szarowa, Łężkowic, Książnic, Staniątek, Podłęża, Woli Batorskiej i Zabierzowa.
Z zestawień dotyczących ilości członków należących do Związku wiemy, że w latach 1942 - 1948 było;
1942 – 56 pszczelarzy
1943 – 72 pszczelarzy
1944 – 65 pszczelarzy
1945 – 76 pszczelarzy
1946 – 68 pszczelarzy
1947 – 28 pszczelarzy
1948 – 19 pszczelarzy
Udokumentowane pełnienie funkcji prezesa Związku przez Pana Władysława Wójtowicza istnieje w postaci odręcznego pisma z datą 8 marca 1948 roku, funkcję sekretarza Związku Pszczelarzy w tym okresie pełnił Pan Karol Świętek. Aktywnym pszczelarzem był proboszcz parafii Łężkowice Ks. Józef Motyka.
W późniejszym okresie nastąpiła przerwa w działalności Związku, jednak część pszczelarzy uczęszczało na spotkania w Wojewódzkim Związku Pszczelarzy W Krakowie. W połowie lat 70-tych została wznowiona działalność pracy związkowej a prezesem został Pan Czesław Sobas z Targowiska, który pełnił tę funkcję przez rok. Dalsze kierowanie Kołem przejął Pan Stanisław Pater z Dąbrowy w charakterze v-ce prezesa i prelegenta. Sekretarzem koła był wówczas Pan Mieczysław Ponikiewicz z Kłaja a następnie Pani Józefa Marosz.